top of page
  • Muzykę zaczęto badać za pomocą narzędzi matematycznych już w VI w. p.n.e., a zajął się tym nie byle kto, bo sam Pitagoras (znany każdemu uczniowi z twierdzenia o własnościach trójkąta prostokątnego, którego tak naprawdę nie jest autorem). Założył on w Krotonie szkołę religijno-filozoficzną, która zrzeszała myślicieli i ówczesnych naukowców. Niektórzy mogliby dziś uznać ich za „matematycznych fanatyków”, ponieważ pitagorejczycy twierdzili, że „wszystko jest liczbą”, a każdy element wszechświata można wyrazić za pomocą ułamków. To stąd wywodzi się pojęcie harmonii sfer, koncepcji, będącej połączeniem muzyki i matematyki.

  • Prawdopodobnie wpływa na poprawę wyników w zadaniach wymagających wysiłku umysłowego, jednakże w podobny sposób działa wiele innych prozaicznych środków.

  • Naukowcy odkryli, że pewien rodzaj muzyki wpływa na umysł i pamięć, uwalnia od stresu, pomaga w koncentracji oraz otwiera podświadomość. Zauważyli, że muzyka barokowa largo czy andante, utrzymana w rytmie 60 uderzeń na minutę, pomaga w procesie przyspieszonego uczenia się. Spokojne tony largo obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają liczbę uderzeń serca, dzięki czemu odzyskuje ono normalny rytm. Obniża się poziom stresu, pobudzany jest system immunologiczny, zmieniają się również fale mózgowe. Muzyka barokowa synchronizuje więc umysł i ciało. Rozluźnione ciało i pobudzony mózg stanowią idealny stan do optymalnego uczenia się.

  • Mówiąc zwięźle jest to rodzaj muzyki, jaki ma ogromny wpływ na ludzki mózg w kwestii przyswajania wiedzy. Generalnie określana jest jako muzyka poważna bądź klasyczna, jednak bardzo pomocna, gdyż otwiera nasz umysł na tyle wystarczająco byśmy mogli nie tylko zapamiętać dane wiadomości, ale także umieli się skupić, oraz dostrzec poszczególne związki w zadaniach lub innych aspektach z dziedziny każdego rodzaju wiedzy.

MUZYKA I MATEMATYKA

związek między nimi

bottom of page